Każdego roku w okresie wakacyjnym i około wakacyjnym, wielu z nas wyjeżdża na długo wyczekiwany urlop obierając różne kierunki, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, co wiąże się także z wyborem odpowiedniego środka transportu. I mimo, iż najwygodniejsza wydaje się komunikacja zbiorowa w postaci pociągu, autobusu lub samolotu, to jednak szczególnie w okresie epidemii (czy pandemii), co raz większa ilość z nas decyduje się na podróż samochodem.
Aby jednak pozytywnie wspominać wakacyjną podróż własnym środkiem transportu, należy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Oto parę z nich.
Przegląd samochodu, którym wybieramy się w podróż
Każdy użytkownik samochodu powinien regularnie dokonywać jego przeglądu technicznego. Większość nowoczesnych samochodów posiada funkcję przypominającą o interwale serwisowym po określonym czasie lub po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. Dlaczego jest to tak ważne? Na Twój samochód podczas jazdy działają różne czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Części w nim zamontowane ulegają zużyciu, a w niektórych przypadkach, również zniszczeniu. Sprawny pojazd to nie tylko ochrona przed nieprzewidzianymi wydatkami, ale też ochrona życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Zaleca się dokonywanie przeglądów oraz wymiany, przede wszystkim, części stricte eksploatacyjnych. Jednak, podczas przeglądania samochodu warto także zwrócić uwagę na całokształt oprzyrządowania.
Części, jakie obligatoryjnie powinieneś wymieniać przy okresowym przeglądzie oraz zwrócić uwagę na ich stan przed podróżą:
- Filtr paliwa oraz oleju. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w starszych samochodach. Biorąc pod uwagę często wątpliwą jakość olejów oraz paliwa na stacjach benzynowych, regularna wymiana filtrów wpłynie pozytywnie na działanie silnika oraz innych podzespołów. O wymianie pisaliśmy już na naszym blogu TUTAJ.
- Wymiana filtra kabinowego, filtra powietrza oraz kontrola klimatyzacji. Właściwie, w głównej mierze wpływa to nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na zdrowie. Brak lub mała ilość odczynnika chłodzącego w klimatyzacji spowoduje, że nie będzie ona wydajna i podróżując przy wysokich temperaturach, będziesz narażony na dużo mniejszy komfort, co również przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Zanieczyszczone filtry wpłyną głównie negatywnie na Twoje drogi oddechowe. Przypominamy, że o konserwacji klimatyzacji pisaliśmy już na naszym blogu TUTAJ.
- Układ hamulcowy. Jest to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Brak hamulców lub jego niesprawne działanie często stanowi największą usterkę i prowadzi niemal zawsze do negatywnych zdarzeń drogowych. Na jego pozytywne działanie wpływa odpowiednia kondycja kloców hamulcowych, tarcz, pompy płynu hamulcowego, zacisków oraz innych elementów składowych. A o hamulcach pisaliśmy już na naszym blogu TUTAJ.
- Układ kierowniczy oraz zawieszenie samochodu. Wielu kierowców, niestety, nie zwraca uwagi na ich kondycję. Może być to wywołane faktem, że poruszając się głównie po drogach miejskich, nie osiągając dużych prędkości, jego usterki nie są bardzo odczuwalne. Inaczej dzieje się jednak przy większych, tak zwanych, autostradowych prędkościach. Ściąganie kół, ścinanie opon oraz nieprzyjemny szum to jedynie podstawowe objawy usterki. A o zawieszeniu pisaliśmy też na naszym blogu TUTAJ.
- Ogumienie oraz oświetlenie pojazdu. Zastosowanie odpowiednich opon w samochodzie to podstawa przemieszczania się nim. Sytuację, w której masz stare lub źle dobrane ogumienie, można porównać do chodzenia w letnim obuwiu po śliskiej nawierzchni. Jakie zatem powinny być opony? Oto kilka cennych wskazówek:
- Nie zaleca się jazdy na oponach letnich w zimie, a na oponach zimowych w lecie. Należy je koniecznie dostosować do aktualnej pory roku.
- Guma musi być w odpowiedniej kondycji. Nie powinna być ona sparciała, dziurawa, ani też zbyt twarda lub miękka.
- Należy zwrócić uwagę również na odpowiednie ciśnienie opon w kołach. Zbyt duże może doprowadzić do wystrzału opony, za małe, natomiast, do nadsterowności pojazdu.
- Ważny jest też odpowiedni rok produkcji oraz rozmiar opon. Pierwszy parametr oznaczony jest skrótem DOT, drugi, z kolei, to ciąg cyfr, np. 245/35/17- odpowiednio: szerokość, wysokość profilu, średnica.
Również, oświetlenie jest bardzo istotnym elementem. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na światła, ale także na oświetlenie tablicy rejestracyjnej. O oświetleniu pisaliśmy na naszym blogu TUTAJ.
Obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu
Są rzeczy, które chociażby z uwagi na obowiązujące prawo musisz mieć w samochodzie. Posiadanie innych, natomiast, nakazuje zdrowy rozsądek i doświadczenie drogowe. Oto kilka z nich:
- Zapasowe żarówki oraz bezpieczniki. Pomimo ogólnej dostępności tych produktów na stacjach benzynowych, warto mieć w bagażniku komplet tych części eksploatacyjnych. Jest to tym ważne, że w niektórych państwach (również w Polsce) stanowią one obowiązkowe wyposażenie.
- Gaśnica. Musi być ona opatrzona ważną datą.
- Kamizelki odblaskowe. Podobnie jak żarówki są obowiązkowe w wielu państwach. Przepisy różnią się jedynie tym, że powinien je posiadać wyłącznie kierowca lub wszyscy pasażerowie. Nadto, powinny być one dostępne „na wyciągnięcie ręki”. Zatem, muszą być przewożone w kabinie samochodu.
- Koło zapasowe, kompresor, lewarek, zestaw kluczy, trójkąt ostrzegawczy. Awaria koła może przytrafić się właściwie każdemu bez względu na umiejętności czy doświadczenie za kierownicą. Posiadanie odpowiedniego koła zapasowego jest więc bardzo ważne, podobnie jak innych narzędzi, które są niezbędne do jego wymiany. W przypadku nowszych samochodów, posiadają one częstokroć opony z systemem Run on Flat (różne nazwy w zależności od marki opony). Umożliwia on przejechanie do 100 km z przebitą oponą. Również, kompresor może być przydatnym urządzeniem, zwłaszcza jeśli ubytek w oponie nie jest duży.
- Apteczka. To obok gaśnicy jeden z ważniejszych elementów wyposażenia. Apteczka musi być ważna (data) oraz kompletna. Co prawda, nie zastąpi ona profesjonalnie udzielonej pomocy medycznej, ale pomoże w nagłych przypadkach skaleczenia czy złego samopoczucia. A o tym co warto mieć w apteczce samochodowej pisaliśmy niedawno na naszym blogu TUTAJ.
- Przejściówka do LPG. Ten element dotyczy posiadaczy samochodów z instalacją gazową. Może być tak, że w różnych destynacjach kraju lub świata, zakup gazu jest uzależniony od posiadania odpowiedniej przejściówki do naszego pojazdu. Warto, zatem, zakupić zestaw podstawowych końcówek tego typu.
- Płyn do spryskiwaczy. Dobry stan szyb w samochodzie wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Posiadanie zapasu płynu zatem jest wskazane. Pamiętaj jednak, żeby jego zapach nie był zbyt „słodki”. Może on działać usypiająco na kierowcę. Jak ważny jest płyn do spryskiwaczy pisaliśmy już na naszym blogu TUTAJ.
Wskazane przedmioty to jedynie podstawowe, niezbędne elementy wyposażenia. Dodatkowo warto posiadać: ładowarkę samochodową do telefonu, koc, zapas wody, okulary przeciwsłoneczne, środki higieniczne. Warto też zerknąć na naszą polecaną listę rzeczy samochodowego EDC, które każdy kierowca powinien mieć ze sobą.
Zaplecze multimedialne, czyli kilka przydatnych aplikacji
Warto pamiętać o telefonie komórkowym oraz posiadaniu odpowiednich aplikacji. Ułatwią one podróż, a także wpłyną na jej komfort. Polecane apki to:
- Yanosik / Google Maps. Jeśli nie posiadasz zewnętrznej nawigacji, wskazane aplikacje będą bardzo pomocne. Pokazują opcje trasy, a także informują o ewentualnych kontrolach drogowych.
- mObywatel. To przyjazne narzędzie, które gromadzi w jednym miejscu niezbędne formalne informacje na Twój temat- dowód osobisty, dowód rejestracyjny i wiele innych.
- Trivago/ Booking. W prosty i pewny sposób możesz dokonać rezerwacji pokoju czy domku letniskowego. Wszystko za pomocą jednej aplikacji.
- CB Talk. Nie trzeba mieć CB Radia, aby wiedzieć co się dzieje na drodze. Jest to prosta aplikacja pozwalająca na komunikację między „mobilkami”.
A o innych przydatnych kierowcom aplikacjach pisaliśmy na naszym blogu TUTAJ.
Niezbędne dokumenty
Planując podróż, powinieneś pamiętać o niezbędnych dokumentach. Należą do nich zapewne:
- Dowód osobisty, dowód rejestracyjny, prawo jazdy, polisa OC. Pomimo że ich fizyczne posiadanie nie jest już potrzebne przemieszczając się po terenie naszego kraju, są one niezbędne wyjeżdżając poza jego granice. Pamiętaj zatem, by sprawdzić, czy dokumenty są aktualne, a ubezpieczenie opłacone.
- Ubezpieczenie turystyczne. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Wprawdzie, każda osoba pracująca w Polsce na podstawie umowy o pracę może wyrobić dla siebie kartę medyczną EKUZ, jednak zakres świadczeń, z jakich można skorzystać w jej zakresie, jest ograniczony. Wspomniane ubezpieczenie nie jest drogie, a jego wykupienie może okazać się bardzo cenne.
- Zielona karta. Jest niezwykle ważna, wyjeżdżając do określonych krajów. W gruncie rzeczy jest to potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC na samochód, którym się przemieszczasz. O jej bezpłatne wydanie możesz zwrócić się do ubezpieczyciela. Jeśli jednak zapomnisz o tym, za określoną opłatą można wykupić ją na granicy państwa, które je wymaga. Obecnie państwa, które wymagają zieloną kartę to: Rosja, Ukraina, Białoruś, Albania, Maroko, Bośnia i Hercegowina, Tunezja, Macedonia, Turcja, Izrael, Iran, Azerbejdżan, Mołdawia.
- Dodatkowe ubezpieczenie. Zalecane jest także skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia np. bagażu, ochrona ogumienia, Assistance z zasięgiem na Europę, ubezpieczenie wykupionego zakwaterowania.
Odpowiednie pakowanie pojazdu
Czynność ta pozornie jest bardzo prosta. Jednak bywa tak, że źle zapakowane bagaże wpływają negatywnie na prowadzenie pojazdu czy komfort podróży. Należy pamiętać, aby walizki i torby były rozłożone równomiernie w samochodzie. Ważne jest też, by rzeczy niezbędne podczas jazdy samochodem znajdowały się w tak zwanym bagażu podręcznym. Przewożone pakunki nie powinny się też przemieszczać oraz ograniczać widoczność kierowcy.
Warto także pamiętać o utrzymaniu porządku w samochodzie, tj. o treści art. 117 §2 kodeksu wykroczeń:
„Kto nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym, będąc przewoźnikiem obowiązanym do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.”
Ma on głównie odniesienie do posiadania w samochodzie rzeczy, które w obecnej sytuacji epidemiologicznej są niezbędne- maseczki i środki dezynfekcji. Premier jednak poszedł nieco dalej, uznając, że w przypadku, kiedy sposób przewozu towaru w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo podróżowania, wysokość mandatu powinna wynosić 150 złotych.
Przydatne dane do instytucji
Warto także zapoznać się z podstawowymi danymi kontaktowymi do instytucji, które mogą udzielić chociażby niezbędnej pierwszej pomocy w zakresie problemów prawnych, medycznych czy związanych z pojazdem. Jeśli zatem wybierasz się w podróż, pamiętaj o następujących numerach telefonu oraz stronach internetowych:
- Informacje dla podróżujących
- Centrum Informacji Konsularnej, numery do polskich ambasad
- Polskie Przedstawicielstwa na świecie
- Aktualne informacje dla podróżujących związane z koronawirusem
Podróż samochodem, zarówno na terenie kraju, jak i Europy, może być świetną, rodzinną przygodą. Postaraj się, zatem, by była odpowiedzialna i dopilnuj, właściwie podstawowych, obowiązków kierowcy. Pamiętaj także o tym, aby w odpowiednim stopniu wypocząć, zapewnić sobie dostęp do pożywienia oraz wygodny ubiór. A jeśli poczujesz zmęczenie, zatrzymaj się na stacji benzynowej lub parkingu i odpocznij.