Samochody osobowe to aktualnie najbezpieczniejsze środki transportu. Trzeba jednak upewnić się, że jest to przestrzeń wolna od grzybów, bakterii i wirusów. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednio dezynfekować auto.
Kwarantanna w przypadku samochodów
Jeśli tylko my korzystamy z samochodu, najprostszym sposobem na dezynfekcje będzie zostawienie go na kilka dni bez dostępu osób trzecich. Jazda po takiej przerwie będzie bezpieczniejsza, ale nie całkowicie pewna. Niektóre wirusy w optymalnym środowisku potrafią przetrwać niecały miesiąc. Większość jednak umiera po 2-5 dniach.
Mycie elementów wnętrza
Najbardziej prawdopodobne jest to, że samochód skazimy sami. Warto więc regularnie czyści powierzchnie, z którymi mamy częsty kontakt: kierownicę, drążek zmiany biegów czy przyciski konsoli. Możemy do tego wykorzystać różnych środków chemicznych. Niektóre z nich, jak alkohol etylowy lub nadtlenek wodoru (popularna woda utleniona) dostępne są w sklepach i aptekach.
Jakie środki do skutecznej dezynfekcji?
Chcąc zdezynfekować samochód mamy do wyboru kilka środków:
- medyczne preparaty do dezynfekcji,
- roztwory alkoholu etylowego o zawartości 62-71% tej substancji,
- wodę utlenioną 0,5%,
- podchloryn sodu o stężeniu 0,1% (środek stosowany na przykład do dezynfekcji wody w basenach).
Neutralnym i najbezpieczniejszym środkiem dla tworzyw i skóry będzie roztwór alkoholu etylowego, czyli popularny spirytus.
Dla wirusów niebezpieczna jest także wysoka temperatura. Musi ona jednak przekraczać 56 stopni Celsjusza. Warto więc, jeśli to możliwe, wyprać tapicerkę w temperaturze 60 stopni.
Ozonowanie samochodu
Ozonowanie to zabieg, który czyści kabinę samochodu z bakterii, wirusów i grzybów. Nie wykorzystuje się tutaj jednak żadnych preparatów chemicznych, a ozon, który ma silne właściwości utleniające.
Do przeprowadzenia takiego zabiegu potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt – generator ozonu. Takie urządzenia kosztują jednak kilka tysięcy złotych, co sprawia, że niewiele osób je posiada. Często są w nie jednak wyposażone serwisy klimatyzacji i serwisy samochodowe. By jednak skorzystać z tego urządzenia, trzeba zapłacić około 100 zł, a przede wszystkim odwiedzić placówkę fizycznie.
Dezynfekcja może być jednak także przeprowadzona z wykorzystaniem preparatów chemicznych, które możemy zamówić z internetu lub w sklepach sprzedających części samochodowe. Z takim środkiem dezynfekcje możemy przeprowadzić zarówno w serwisie, jak i własnoręcznie. Trzeba jednak mieć kilka rzeczy na uwadze.
Samodzielna dezynfekcja samochodu – klimatyzacja
Zanim zdecydujemy się na zakup środka do dezynfekcji wentylacji i klimatyzacji samochodowych, musimy sprawdzić jego działanie i przeczytać instrukcje obsługi. Tylko niektóre ze środków dostępnych na rynku naprawdę służą do dezynfekcji. Większość z nich to odpowiednio zareklamowane odświeżacze powietrza. Warto więc zwracać uwagę na deklaracje, która zamieszczona jest w dokumentacji (skład często jest sekretem producenta, więc nie warto się nim kierować). Po czym wiadomo, że preparat będzie skuteczny? Do każdego takiego środka dołączone powinny być karty techniczne z wynikami pomiarów testowych i listą spełnianych norm. Tylko takie środki pozwolą nam przeprowadzić dezynfekcje.
Warto też zwrócić uwagę na sposób wykorzystania preparatu. Niektóre wymagają specjalnych narzędzi, ale na rynku można spotkać produkty bezobsługowe w sprayu. Cena takie środka dezynfekującego do jednorazowego użytku to około 60 zł.
By jednak skutecznie przeprowadzić dezynfekcje, musimy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta np. ustawić odpowiedni tryb pracy klimatyzacji. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że samochód został zdezynfekowany i jest wolny od wirusów i bakterii. Należy jednak tutaj zaznaczyć, że nie ma metody, która dawałaby całkowite bezpieczeństwo. Metody, które zostały wymienione, znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zarażenia.