Bardzo wiele czynników wpływa, na zużycie lakieru i to właśnie przez nie powłoka auta robi się matowa, a co za tym idzie mniej wytrzymała. Choćby ten prosty argument przemawia za tym, aby dbać o nadwozie samochodu. W jaki sposób? Na przykład poprzez jego woskowanie.
Optymistyczne prognozy producentów
Większość producentów wywarzając auto przyjmuje, że będzie ono używane przez 10 lat. Jednak najczęściej takie założenie pozostaje w sferze życzeniowej, ponieważ jak wskazano w raporcie ACEA – European Automobile Manufacturers’ Association, średni wiek auta posiadanego przez Polaków to 13,6 lat. Choćby dlatego to w naszym najlepszym interesie leży konserwacja lakieru, czy też nałożenie różnego rodzaju warstw (jak np. ceramicznej). Celem tych zbiegów jest przedłużenie jego żywotności. Ponadto, zabiegi te na pewno nam się opłacą, ponieważ późniejsze wykonanie napraw u lakiernika samochodowego to ogromny wydatek.
Co wpływa na uszkodzenia lakieru na naszym aucie?
Jak wspominano na początku artykułu, destrukcyjny wpływ na żywotność lakieru samochodowego wywiera wiele czynników. Część z nich jest naturalna i od nas niezależna, do części z nich się sami przyczyniamy. Do najczęstszych należą:
- warunki atmosferyczne (ostre słońce, deszcz, grad, śnieg, mróz)
- wpływ człowieka (zarysowania drzwiami innego auta, odpryski spowodowane złym stanem dróg, kolizje)
- czas, lakier podobnie jak wszystko, po prostu z biegiem czasu ulega zużyciu.
Większości czynników niszczących nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Możemy jednak zabezpieczyć nasz lakier przed tymi czynnikami przy pomocy wosku.
Rodzaje wosków
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór wosków do samochodów. Ten zabieg oprócz tego, że przedłuży dobry wygląd naszego lakieru, to dodatkowo pozwoli w prostszy sposób utrzymać auto w czystości. Woski można podzielić na:
- twarde, czyli te, które otrzymujemy w postaci gęstej pasty, zwykle dają zdecydowanie większy efekt wizualny, jak również dłużej utrzymują się na powierzchni lakieru
- płynne, są one dostępne jako mleczko lub spray, znacznie łatwiejsze w aplikowaniu, jednak efekt wizualny jest nieco mniejszy
- syntetyczne, czyli polimerowe, które pod względem składu chemicznego zapewniają bardzo dobrą ochronę pokrywanej powierzchni lakieru
- naturalne, charakteryzują się pięknym zapachem, efekt, jaki uzyskujemy po ich zastosowaniu, jest bardzo dobry, jednak ich trwałość jest niższa niż syntetycznych odpowiedników
- hybrydowe są kompromisem, który łączy woski syntetyczne i te naturalne. Zapewniają naprawdę dobrą ochronę. Ich użycie jest dobrym wyborem szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego.
Wybór rodzaju wosku jest indywidualny, niestety nie ma uniwersalnego, złotego środka, który będzie pasował wszystkim. Jedno jest pewne, powinniśmy nakładać na lakier wosk, jednak to, jaki wybierzemy, jest w pełni zależne od naszych indywidualnych preferencji.