Posiadanie motocyklu jest marzeniem wielu osób. Niewielu jednak realnie myśli o zrealizowaniu tej idei, co wynika z niewiedzy dotyczącej podstawowych informacji związanych z ich posiadaniem.
Powody dla których warto zdecydować się na zakup motocykla w Polsce
Każdy fan jednośladów jest w stanie wymienić wiele powodów, dla których posiadanie motocykla odmieni życie każdego człowieka. Dla wielu własny motor w garażu jest spełnieniem marzeń. My chcielibyśmy się jednak skupić na najbardziej racjonalnych i popartych ekonomicznie powodach:
- Poruszanie motocyklem jest dużo bardziej ekonomiczne niż jazda samochodem. Spalanie, części oraz serwisowanie sprzętu w Polsce jest o wiele niższe niż w przypadku czterokołowca.
- Oszczędność czasu. Wyjeżdżając samochodem rano z garażu, jesteśmy przygotowani na długi postój w korkach w polskich miastach. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku motocykla, który umożliwia ominięcie przeszkód i dotarcie na miejsce w dużo krótszym czasie.
- Jazda na motocyklu działa odprężająco i relaksująco. Doceni to każdy, kto miał okazję wsiąść na jednoślad po ciężkim dniu w pracy i udać się na przejażdżkę po obrzeżach miasta.
- Motocykle zrzeszają fanów i łączą ludzi. Wchodząc w posiadanie wymarzonego jednośladowca, stajesz się częścią grupy, która zrzesza fanów motoryzacji. Uczestniczenie w zlotach i spotkaniach pozwala na poznanie nowych przyjaciół i towarzyszy podróży. A przecież nie ma nic lepszego od wspólnego wyjazdu wakacyjnego na motocyklu.
Koszty eksploatacji
Do obowiązkowych opłat w przypadku posiadania motocykla należy zaliczyć przede wszystkim koszty związane z przeglądem oraz ubezpieczeniem. Kwota przeglądu wynosi średnio ok. 60 zł, natomiast wysokość opłaty ubezpieczeniowej jest uzależniona od wielu czynników, do których należy m.in. wiek użytkownika, oraz typ motocykla.
Kolejne pieniądze należy przeznaczyć na eksploatację pojazdu. W motocyklach raz na rok wymieniamy olej, co trzy lata płyn chłodniczy, płyn hamulcowy oraz olej w zawieszeniu wraz z uszczelniaczami. Co kilka sezonów należy także wymieniać opony. Ogólnie przyjmuje się, że koszty są uzależnione od mocy pojazdu. Wraz ze zwiększającą się mocą rosną opłaty.
Podstawowe kategorie jednośladów
Istnieją cztery kategorie jednośladów. Wyróżniamy:
- A – możliwość kierowania jednośladem bez ograniczeń związanych z mocą, można się ubiegać o tę kategorię dopiero w wieku 24 lat.
- A1 – od 16 roku życia, umożliwia kierowanie pojazdami 125 cm3 i maksymalnej mocy 11 kW, a stosunek mocy do masy ciała nie jest większy niż 0,1 kW/kg, np. Honda CBF125.
- A2 – kategoria umożliwiająca kierowanie pojazdami o większej mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, np. Honda CB500X, Kawasaki Ninja 300.
- AM – kategoria AM skierowana jest dla młodych osób, gdyż prawo do jej uzyskania przysługuje osobom od 14 roku życia. Zdobywając kategorię można kierować motorowerami.
Podsumowanie – przydatne strony
Dla chcących pogłębiać temat motocykli szczególnie zainteresują witryny: riderblog.pl, scigacz.pl, maxibike.pl, jednoslad.pl, oraz motogen.pl. Strony zrzeszają fanów jednośladowców, a ponadto służą do organizowania zlotów i spotkań. Witryny internetowe są skarbcem najnowszych nowinek technicznych dotyczących oraz realiów posiadania motocyklu w Polsce.